Πρόγραμμα Δια Βίου Μάθησης "Προπονητής Αθλητικών Ακαδημιών"

Ημερομηνίες Διεξαγωγής

7ος κύκλος: 1 Νοεμβρίου 2017 - 17 Δεκεμβρίου 2017

Πληροφορίες

Στο πλαίσιο της Δομής Δια Βίου Μάθησης του Α.Π.Θ. υλοποιείται εξ αποστάσεως πρόγραμμα με τίτλο «Προπονητής Αθλητικών Ακαδημιών».

Το μοναδικό πρόγραμμα στο είδος του που χορηγεί 4 ECTS (Ευρωπαϊκό Σύστημα Πιστωτικών Μονάδων).

Σκοπός του προγράμματος είναι η εκμάθηση και εφαρμογή βασικών επιστημονικών αρχών που σχετίζονται με την εκμάθηση αθλητικών δραστηριοτήτων σε παιδιά παιδικής και προεφηβικής ηλικίας. Επιδίωξη του προγράμματος είναι η διδασκαλία, η εκμάθηση των παιδαγωγικών μεθόδων διδασκαλίας των αθλημάτων, η οργάνωση και διοίκηση αθλητικών υπηρεσιών και η σύνδεση της θεωρίας με την πράξη. Το ανθρώπινο δυναμικό, το οποίο συμμετέχει σε τέτοια προγράμματα, θα πρέπει να είναι καταρτισμένο σε συγκεκριμένα περιεχόμενα που προκύπτουν από παιδαγωγικές -αθλητικές προσεγγίσεις. Η κατάρτιση αυτή κρίνεται αναγκαία προκειμένου οι ενδιαφερόμενοι να μπορούν να πάρουν εκείνα τα ειδικά εφόδια που επιτρέπουν την διεκπεραίωση σε ικανοποιητικό βαθμό αθλητικών προγραμμάτων. Η εφαρμογή των παραπάνω συμβάλει τα μέγιστα, ώστε οι συμμετέχοντες να βελτιώσουν την ποιότητα και την αποτελεσματικότητα της διδασκαλίας τους.

Το πρόγραμμα απευθύνεται:
  • Σε πτυχιούχους Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού
  • Πρώην αθλητές που θέλουν να εργαστούν σε αθλητικές ακαδημίες και σε προγράμματα αθλητικής απασχόλησης
  • Φοιτητές/τριες

Δηλώσεις Συμμετοχής

Δηλώστε εδώ

Το κόστος συμμετοχής ανέρχεται στο ποσό των 220 ευρώ (πληρωτέο σε δυο δόσεις, μια στην αρχή του προγράμματος (έως τις 1/11/17 και μια το αργότερο, έως τις 20/11/17).

Η καταβολή των δόσεων θα γίνει σε τραπεζικό λογαριασμό της Επιτροπής Ερευνών (ΕΛΚΕ ΑΠΘ) στην τράπεζα Πειραιώς:

Αρ. Λογ.: 5202-057157-381

IBAN: GR9401722020005202057157381

Αιτιολογία: Κωδικός Έργου 91341 και ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ (του συμμετέχοντος)

Μόλις γίνει η κατάθεση, προσκομίστε τα καταθετήρια στη γραμματεία του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου.

Διδάσκοντες και περιεχόμενα

Ενδεικτικά περιεχόμενα

1.    Διδακτικές αρχές στον αθλητισμό επικεντρωμένες στην παιδική και προεφηβική ηλικία

2.    Ο ρόλος των γονέων στις Αθλητικές Ακαδημίες